2026-05-20
Rasmus tog silver i Yrkes-SM!
Vi är så stolta över vår trädgårdselev Rasmus och hans bedrift att komma tvåa i Yrkes-SM i trädgårdsanläggning. Stort grattis till den fina placeringen!
Hur var det att tävla i sitt yrke?
– Jättekul! Jag har fått blodad tand och vill tävla mer. Det var väldigt spännande och nervöst särskilt under invigningen, men även sista dagen. Då hade vi bara fyra timmar på oss att slutföra tävlingen och sedan var det tre timmars spänd väntan innan prisutdelningen. Yrkes-SM är en häftig upplevelse det är 32 000 besökare och 80 yrken på plats, varav 40 tävlingsyrken. Yrkes-SM 2026 är det största sedan starten 2004, därför känns det extra roligt att få en toppplacering, jag fick även se Prins Daniel, Ulf Kristersson och Stefan Löfven på plats.
Firade ni efter prisutdelningen?
– Ja, vi hade middag på kvällen och sedan fick vi ungdomar lite egentid med extra firande!
Nu går du sista året hos oss och det är bara några veckor kvar av din gymnasietid. Hur tänker du inför framtiden?
– Jag vill börja jobba. Jag känner mig väl förberedd för yrket och silvermedaljen känns som ett kvitto på att jag har lärt mig mycket under utbildningen.
Vi önskar dig ett stort lycka till i arbetslivet och tackar för att du har varit en del av Himmelstalunds utbildningscentrum under de här tre åren, men framför allt vill vi säga stort grattis till silvermedaljen och den fantastiska andraplatsen i Yrkes-SM!